Ресторан Фреш Скопје

Во состав на бензинска станица 4 лоцирана во Скопје на улица Перо Наков 108a, веднаш до Супер Тинекс.

КАПАЦИТЕТ

34 места внатре и околу 30 места во отворениот простор

Ресторан Фреш Табановце

Во состав на бензинска станица 2 лоцирана на автопат делница Табановце-Куманово стационажа 6,8 км десно.

КАПАЦИТЕТ

62 места внатре и 34 места во отворениот простор

Бифе Доброшане

Во состав на бензинска станица 3 лоцирана во Добрешане (на регионалниот пат Куманово-Свети Николе од лева страна).

Ресторан Фреш Демир Капија

Населено место без уличен систем бр. 1, Прждево, Демир Капија

КАПАЦИТЕТ

До 60 места внатре и во отворениот простор

*НАПОМЕНА: Менито не е достапно во текот на целата година

Ресторан Фреш Табановце - МЕНИ

ГОТВЕНИ

ЈАДЕЊА

ПИЛЕШКА ЧОРБА

пилешки стек, пашканат, целер, морков, брашно, сув зачин

100 ДЕН.

ТЕЛЕШКА ЧОРБА

јунешки мускул, пашканат, целер, морков, брашно, сув зачин

100 ДЕН.

ГУЛАШ СО ПИРЕ

јунешки мускул, кромид, брашно, сув зачин, пире

180 ДЕН.

ТАВЧЕ ГРАВЧЕ

грав, кромид, морков, сув зачин, брашно

70 ДЕН.

АЛЕРГЕНСИ: Производи кои содржат глутен, млеко и млечни производи, јајца и производи од јајца, целер и производи на таа основа

ЈАДЕЊА ПО

НАРАЧКА

ПИЛЕШКО СОТЕ

пилешки стек, кромид, хопла, печурки, варен компир, сув зачин

300 ДЕН.

ПИЛЕШКО ВО КАРИ СОС

пилешки стек, хопла, варен компир, кари зачин, сув зачин

200 ДЕН.

РИЖОТО СО ПИЛЕШКО

ориз, пилешки стек, кромид, сув зачин

120 ДЕН.

РИЖОТО СО ЗЕЛЕНЧУК

ориз, зеленчук, кромид, сув зачин

100 ДЕН.

РИБИ

РИБА ОСЛИЌ

риба ослиќ, пченкарно брашно, варен компир, сув зачин

150 ДЕН.

КАЛИФОРНИСКА ПАСТРМКА

пастрмка, варен компир, сув зачин

240 ДЕН.

АЛЕРГЕНСИ: Производи кои содржат глутен, сусамово семе, и производи на таа основа, млеко и млечни производи, риба и рибни производи

КАФЕ И ТОПЛИ

НАПИТОЦИ

ЕСПРЕСО

60 ДЕН.

МАКИЈАТО

60 ДЕН.

КАПУЧИНО

60 ДЕН.

ЧАЈ

40 ДЕН.

БЕЗАЛКОХОЛНИ

ПИЈАЛОЦИ

КОКА КОЛА

0.25L

70 ДЕН.

ФАНТА

0.25L

70 ДЕН.

ШВЕПС БИТЕР

0.25L

70 ДЕН.

ШВЕПС ТОНИК

0.25L

70 ДЕН.

ПЕПСИ

0.25L

70 ДЕН.

ГАЗОЗА

0.25L

60 ДЕН.

СПРАЈТ

0.25L

70 ДЕН.

НЕКТАР

0.25L

80 ДЕН.

ЛИМОНАДА

0.25L

80 ДЕН.

МИНЕРАЛНА ВОДА

РОСА

0.33L / 0.75L – НЕГАЗИРАНА

50 / 100 ДЕН.

КЊАЗ МИЛОШ

0.25L – ГАЗИРАНА

50 ДЕН.

ВИЗИАНА

0.25L – ГАЗИРАНА

40 ДЕН.

АЛКОХОЛНИ

ПИЈАЛОЦИ

ПИВО

СКОПСКО

0.33L / 0.50L

90 / 100 ДЕН.

ЗЛАТЕН ДАБ

0.33L / 0.50L

90 / 100 ДЕН.

АМСТЕЛ

0.50L

120 ДЕН.

ТУБОРГ

0.33L

120 ДЕН.

ХАЈНЕКЕН

0.33L

140 ДЕН.

ЖЕСТОКИ ПИЈАЛОЦИ

ЖОЛТА ТИКВЕШКА

0.05L

60 ДЕН.

МАСТИКА

0.04L

70 ДЕН.

КОЊАК

0.04L

60 ДЕН.

ШТОК

0.04L

80 ДЕН.

ВОТКА

0.04L

80 ДЕН.

РУМ

0.05L

70 ДЕН.

ЈЕГЕР

0.05L

120 ДЕН.

ПЕЛИНКОВАЦ

0.05L

80 ДЕН.

УЗО ПЛОМАРИ

0.20L

350 ДЕН.

ВИНСКА

КАРТА

БЕЛИ ВИНА

СМЕДЕРЕВКА

1L

240 ДЕН.

АЛЕКСАНДРИЈА КУВЕ

0.75L / 0.20L

750 / 200 ДЕН.

АЛЕКСАНДРИЈА

0.75L / 0.20L

450 / 150 ДЕН.

ТРАМИНЕЦ

0.75L / 0.20L

400 / 150 ДЕН.

ЦРВЕНИ ВИНА

КАВАДАРКА

1L

240 ДЕН.

АЛЕКСАНДРИЈА КУВЕ

0.75L / 0.20L

750 / 200 ДЕН.

АЛЕКСАНДРИЈА

0.75L / 0.20L

450 / 150 ДЕН.

Т’ГА ЗА ЈУГ

0.75L / 0.20L

400 / 150 ДЕН.

ТОСТОВИ И

ЛАДНИ СЕНДВИЧИ

ТОСТ СО ШУНКА И КАШКАВАЛ

лепче, пилешка шунка, млечен кашкавал, помфрит

130 ДЕН.

ТОСТ СО СУВ ВРАТ И КАШКАВАЛ

лепче, димен врат, млечен кашкавал, помфрит

130 ДЕН.

ТОСТ СО КУЛЕН И КАШКАВАЛ

лепче, кулен, млечен кашкавал, помфрит

130 ДЕН.

СЕНДВИЧ СО ТУНА

лепче, туна, салата, маслинки, кромид

100 ДЕН.

ОМЛЕТИ

ОМЛЕТ СО ШУНКА И КАШКАВАЛ

јајца, пилешка шунка, млечен кашкавал

130 ДЕН.

ОМЛЕТ СО СИРЕЊЕ

јајца, сирење

120 ДЕН.

ОМЛЕТ СО СЛАНИНА И КАШКАВАЛ

јајца, димена сланина, млечен кашкавал

130 ДЕН.

БЕКЕНДЕКС

јајца, димена сланина

120 ДЕН.

ЈАЈЦЕ НА ОКО

јајце

40 ДЕН.

ТОПЛИ

ПРЕДЈАДЕЊА

ПОХОВАН КАШКАВАЛ

100 гр. – кашкавал, тартар сос, лимон

90 ДЕН.

СИРЕЊЕ НА СКАРА

100 гр. – сирење, брашно

80 ДЕН.

ТОПЕНО СИРЕЊЕ

сирење, млечен кашкавал, домат, оригано

180 ДЕН.

АЛЕРГЕНСИ: Производи кои содржат глутен, јајца и производи од јајца, млеко и производи од млеко (лактоза), риба и рибни производи

ГЛАВНО

ЈАДЕЊЕ

ПЛЕСКАВИЦА

500 гр.помфрит, јунешко месо, сув зачин

250 ДЕН.

ПЛЕСКАВИЦА

200 гр.помфрит, јунешко месо, сув зачин

150 ДЕН.

ЛОВЕЧКА ПЛЕСКАВИЦА

300 гр.помфрит, јунешко месо, млечен кашкавал, сув зачин

200 ДЕН.

ПИЛЕШКИ СТЕК НА СКАРА

250 гр.пилешко месо, сув зачин, помфрит, салата

200 ДЕН.

ПИЛЕШКИ ПРСТИ

220 гр.пилешки стек, брашно, јајца, презла, помфрит, тартар сос, сув зачин, сусам

200 ДЕН.

БЕЛА ВЕШАЛИЦА

300 гр.свинско каре, сув зачин, помфрит

220 ДЕН.

СВИНСКИ ДВОЈНИК

280 гр.свинско каре, кашкавал, печурки, сланина, корнишони, пилешки гради, помфрит, павлака

200 ДЕН.

СВИНСКИ УВИЈАЧ

320 гр.свинско каре, млечен кашкавал, сланина, помфрит, сув зачин

280 ДЕН.

ПИЛЕШКИ УВИЈАЧ

320 гр.пилешки стек, млечен кашкавал, сланина, помфрит, сув зачин

280 ДЕН.

БЕЧКА ШНИЦЛА

300 гр.свинско каре, брашно, јајце, презла, помфрит, тартар сос, сув зачин

250 ДЕН.

ПЛЕТЕНКА

300 гр.свинско каре, сланина, сув зачин, помфрит

250 ДЕН.

БАТАК

220 гр.пилешко месо, сув зачин, помфрит

170 ДЕН.

СКАРАЏИСКИ КОЛБАС

150 гр.јунешко месо, сув зачин, помфрит

120 ДЕН.

АЛЕРГЕНСИ: Производи кои содржат глутен, млеко и млечни производи, јајца и производ од јајца, целер и производи на таа основа

САЛАТИ

ШОПСКА САЛАТА

краставици, домати, кромид, сирење, маслинка

120 ДЕН.

ГРЧКА САЛАТА

краставици, домати, кромид, сирење, маслинки, јајца

120 ДЕН.

МАКЕДОНСКА САЛАТА

домати, пиперки, кромид, маслинка

90 ДЕН.

ТАРАТОР САЛАТА

краставица, павлака, лук

90 ДЕН.

ЦЕЗАР САЛАТА

марула, пилешки стек, кубети, домати, дресинг сос

150 ДЕН.

МЕШАНА САЛАТА

зелка, домати, краставици, морков, цвекло, маслинка

80 ДЕН.

ЗЕЛКА САЛАТА

зелка, маслинки

50 ДЕН.

КРАСТАВИЦА САЛАТА

краставици, маслинки

70 ДЕН.

ДОМАТИ САЛАТА

домати, кромид, магодонос, маслинка

70 ДЕН.

САЛАТА ОД ДОМАТИ СО СИРЕЊЕ

домати, кромид, сирење, магодонос, маслинка

100 ДЕН.

САЛАТА ОД ТУНА СО ЗЕЛЕНЧУК

марула, краставици, домати, туна, кромид, маслинки

150 ДЕН.

ВИТАМИНСКА САЛАТА

зелка, морков, цвекло, маслинка, марула

60 ДЕН.

АЛЕРГЕНСИ: Млеко и производи од млеко (лактоза), производи кои содржат глутен, риба и рибни производи

ДОДАТОЦИ

ПОМФРИТ СО СИРЕЊЕ

помфрит, сол, масло, сирење

110 ДЕН.

ВАРЕН КОМПИР

компир, морков, масло, сув зачин

50 ДЕН.

ПИПЕРКА СО ЛУК

пиперка, масло, оцет, лук, магдонос

30 ДЕН.

ДОМАШНО ЛЕПЧЕ

брашно, квасец, сол, шеќер, сусам

30 ДЕН.

ФУРНАРИНИ

брашно, квасец, сол, шеќер, сусам, сув зачин

80 ДЕН.

ПОМФРИТ

помфрит, сол, масло

90 ДЕН.

ПИЦИ

КАПРИЧИОЗА

пица тесто, доматно пире, кашкавал, пилешка шунка, печурки, сусам, оригано

220 ДЕН.

ПЕПЕРОНЕ

пица тесто, доматно пире, кашкавал, кулен, сусам, оригано

220 ДЕН.

МАКЕДОНСКА ПИЦА

пица тесто, доматно пире, кашкавал, сланина, пиперка, печурки, сусам

230 ДЕН.

ВЕГЕТАРИАНА ПИЦА

пица тесто, доматно пире, кашкавал, тиквица, кромид, маслинки, печурки, оригано, сусам

200 ДЕН.

ТЕСТЕНИНИ

ТЕСТЕНИНИ СО СИРЕЊЕ

тестенини, сирење

90 ДЕН.

ТЕСТЕНИНИ СО БЕЛ СОС

тестенини, сланина, печурки, хопла

150 ДЕН.

ТЕСТЕНИНИ СО ПОСЕН СОС

тестенини, посен сос, растителен кашкавал

100 ДЕН.

ТЕСТЕНИНИ СО СЛАНИНА И КАШКАВАЛ

тестенини, доматно пире, сланина, сирење, кашкавал

130 ДЕН.

ТЕСТЕНИНИ СО ТУНА

тестенини, туна, маслинки, доматно пире

130 ДЕН.

ДЕСЕРТ

ПАЛАЧИНКИ СО ЏЕМ

брашно, џем, шлаг, овошен прелив

70 ДЕН.

ПАЛАЧИНКИ СО КРЕМ И ПЛАЗМА

брашно, крем, чоколада, плазма, шлаг, чоко прелив

70 ДЕН.

АЛЕРГЕНСИ: Млеко и производи од млеко, производи кои содржат глутен, риба и рибни производи, јајца и производи од јајца, сусамово семе и производи на таа основа